Een DTY-lot van 150D/144F polyester kan de taaiheidstest bij 3,6 cN/dtex doorstaan en toch worden afgekeurd op de rondbreimachine, omdat de eigenschap die bepaalt of het netjes loopt de vermenging is en niet de sterkte. Onder ongeveer 60 nips per meter trekt een 28-gauge machine de filamentlussen strak, breekt de naalden en laat kale plekken achter die pas na het verven naar boven komen.
Sportkleding is de meest veeleisende kledingwinkel voor getextureerd garen (DTY). De stof is dun, wordt direct op de huid gedragen, duizenden keren uitgerekt tijdens het gebruik, gewassen op 40 C of warmer, en vaak geverfd in verzadigde tinten die elke inconsistentie in het garen blootleggen. Elk van deze omstandigheden komt overeen met een meetbare gareneigenschap met daarachter een gepubliceerde teststandaard.
Deze gids beschrijft de prestatie-eisen die van belang zijn voor textielfabrikanten die polyester DTY kopen voor sportkleding, de numerieke vensters die een acceptabele partij definiëren, en de controles die moeten worden uitgevoerd voordat een bulkbestelling wordt bevestigd.
Wat een Sportswear DTY-specificatie moet dekken
Polyester DTY-garen voor sportkleding moet tegelijkertijd aan vier eisen voldoen: lineaire dichtheid binnen de ISO2060-tolerantie, taaiheid tussen 3,2 en 4,2 cN/dtex, krimp in kokend water tussen 3% en 8% en kleurechtheid van graad 4 of beter na wassen volgens ISO 105-C06.
Het woord tegelijkertijd is het onderdeel dat fabrikanten onderschatten. Het trekken en het textureren met een valse twist gebeuren in één enkele doorgang op dezelfde machine, dus een aanpassing om de taaiheid te verhogen vermindert ook de rek en verschuift de krimp. Een leverancier die de textuurspanning verandert om één krimpklacht op te lossen, verplaatst het gewicht van de afgewerkte stof van elke volgende bestelling.
Trek getextureerd garen (DTY) is een polyestergaren met continue filamenten dat wordt geproduceerd door voorgeoriënteerd garen (POY) in één geïntegreerd proces te trekken en met valse twist te textureren. De tekenfase zorgt voor vasthoudendheid en rek; de textuurfase zorgt voor krimp, volume en rek. Beide fasen werken op hetzelfde moment op hetzelfde filament in. Daarom kan geen enkele eigenschap afzonderlijk worden geoptimaliseerd.
Die realiteit is de reden waarom een DTY-aankoopspecificatie voor elk eigendom een doelvenster moet vermelden en moet accepteren dat de molen in allemaal tegelijk moet landen. Alleen al kopen op basis van vasthoudendheid, de meest voorkomende sluiproute bij de inkoop van garen, laat krimp, vermenging en oliegehalte onbeheerd, en deze drie eigenschappen veroorzaken de meerderheid van de klachten in de breikamer.
Denier en het aantal filamenten bepalen de stof voordat u begint met breien
Vijf lineaire dichtheden bestrijken de overgrote meerderheid van sportkleding-DTY: 50D/72F, 75D/72F, 100D/96F, 150D/144F en 300D/288F, en elke dichtheid komt overeen met een smalle band van het gewicht van de afgewerkte stof.
| Denier/filament | Denier per filament | Typisch stofgewicht | Typisch sportkledinggebruik |
| 50D/72F | 0.69 | 90 tot 120 g/m2 | Ultralichte singlets, mesh-inzetstukken, voeringen |
| 75D/72F | 1.04 | 110 tot 140 g/m2 | Basislagen, jersey trainingstopjes |
| 100D/96F | 1.04 | 140 tot 170 g/m2 | Trainingstops, lichte leggings |
| 150D/144F | 1.04 | 170 tot 220 g/m2 | Compressiekousen, shorts, panelen |
| 300D/288F | 1.04 | 240 tot 320 g/m2 | Buitenschalen, verstevigingszones |
Denier per filament (DPF) bepaalt hoe de afgewerkte stof in de hand aanvoelt. Het delen van denier door het aantal filamenten levert 1,04 dpf op voor vier van de vijf bovenstaande tellingen, en dat is precies waarom deze tellingen de sportkleding domineren: de filamenten zijn fijn genoeg om gemakkelijk tegen de huid te buigen zonder zo fijn te zijn dat ze onder spanning bezwijken.
Een 150D/144F-garen geleverd als 150D/136F kan worden gebreid zonder een enkele machinestop, maar de dpf stijgt naar 1,10 en de stofdekking, glans en thermische handwerking veranderen allemaal. Dat verschil is zichtbaar in een side-by-side paneel onder D65-verlichting, en is de reden dat het aantal gloeidraden thuishoort in de specificatie in plaats van in een voetnoot.
Deniertolerantie brengt directe stofkosten met zich mee. Een afwijking van 2% op een 150D-garen verplaatst het gewicht van de afgewerkte stof met grofweg 3% tot 4%, wat voldoende is om de gewichtstolerantie van 5% op een single jersey van 160 g/m2 niet te halen.
Vasthoudendheid, rek en cyclische vermoeidheid
Polyester DTY voor sportkleding heeft een sterkte van 3,2 tot 4,2 cN/dtex met een rek bij breuk van 18% tot 30%, gemeten volgens ISO2062 op monsters die zijn geconditioneerd volgens ISO 139 bij 20 C en een relatieve vochtigheid van 65%.
| Eigendom | Teststandaard | Sportkleding venster | Hoe een misser eruit ziet |
| Lineaire dichtheid | ISO 2060 | Binnen 2,0% van de nominale denier | Gewichtsafwijking van de stof, machinemeter komt niet overeen |
| Vasthoudendheid | ISO 2062 | 3,2 tot 4,2 cN/dtex | Naaldlijnen, uittrekbare naad |
| Verlenging bij breuk | ISO 2062 | 18% tot 30% | Bros garen, lusbreuk bij hoge snelheid |
| Krimpcontractie | Methode van leverancier | 25% tot 45% | Platte hand, weinig volume, slecht herstel |
| Krimp door kokend water | ISO2505 | 3% tot 8% | Steekvervorming, dimensionale afwijking |
| Vermengd | Aantal nipjes per meter | 60 tot 120 nip/m | Filamentlussen, naaldschade, staaf |
| Maak het oliegehalte af | Extractie van oplosmiddelen | 0,3% tot 0,8% | Statisch, filamentspreiding, kleurvlekken |
Vasthoudendheid zonder verlenging is een valkuil. Een garen met een waarde van 4,2 cN/dtex met een rek van 14% breekt bij de naald tijdens breien op hoge snelheid en vermoeit eerder bij herhaalde verlenging dan een garen van 3,5 cN/dtex met een rek van 24%. De koppeling is belangrijker dan beide figuren afzonderlijk.
Het oliegehalte is de test die het vaakst wordt overgeslagen. Een afwerkingsniveau onder de 0,3% verhoogt de statische elektriciteit en zorgt ervoor dat de filamenten zich bij de naalden kunnen verspreiden; boven 0,8% riskeert u vlekken in het verfbad. De meeste DTY-fabrieken mikken op 0,4% tot 0,6%. Een vol uitsplitsing van de standaard DTY-kwaliteitstests omvat het oliegehalte naast krimpstabiliteit en vermenging.
Cyclische vermoeidheid onderscheidt sportkleding van algemene kleding. Elke keer dat een compressiekous wordt gedragen, wordt deze met 20% tot 30% verlengd, en het hersteldoel is minimaal 90% binnen 60 seconden na het loslaten. Garen bij 3,2 tot 4,2 cN/dtex met 18% tot 30% rek en een krimpcontractie van 25% tot 45% houdt dat herstel in stand. Een stijver garen met een hogere sterktegraad en een lage krimp doet dat niet.
Krimp-, bulk- en kokendwaterkrimp
Heat-set polyester DTY voor sportkleding heeft normaal gesproken een krimp van 3% tot 8% bij kokend water; onder de 3% breit de stof plat en dun, en boven de 10% sluiten de lussen tijdens het verven en valt het uiteindelijke gewicht buiten het goedgekeurde bereik.
Lage krimp, 2% tot 4%
- Stabiele afgewerkte afmetingen na drogen in de droger
- Herhaalbaar stofgewicht over kleurstofpartijen
- Scherpere, plattere hand op dunne jerseys
- Heeft een agressievere warmtezetting en hogere textuurspanning nodig
- Bulk en cover vallen bij dezelfde denier
Hogere krimp, 8% tot 12%
- Vollere hand en hogere bulk bij hetzelfde denier
- Zachter, warmer oppervlak voor basislagen
- Risico op lusvervorming tijdens het verven
- Spiraliteit en naaldlijn in single jersey
- Gewichtsafwijking die een tolerantie van 5% gsm overschrijdt
De praktische regel is om de krimp aan te passen aan het kledingstuk in plaats van aan het gewenste garengevoel. Een single jersey trainingstop van 140 g/m2 tolereert 4% tot 6% krimp. Een compressielegging die op een 32-gauge machine is gebreid, heeft de onderkant van dat bereik nodig, omdat steekvervorming onder permanente spanning veel minder vergevingsgezind is dan vervorming bij een los breisel.
Vochtbeheer komt van het filament, niet van het polymeer
Polyester absorbeert ruwweg 0,4% vocht bij 20 C en 65% relatieve vochtigheid, dus de afvoer van vocht in sportkleding hangt af van de doorsnede van het filament en de constructie van de stof in plaats van van het polymeer zelf.
Capillaire zuighoogte na 30 minuten volgens de doorsnede van de filamenten
Indicatieve commerciële bereiken voor polyesterfilamentgaren, uitgedrukt in millimeters stijging.
Een ronde doorsnede geeft de laagste capillaire stijging, ongeveer 40 tot 60 mm in 30 minuten. Door naar een drielobbig of kruisvormig filament te gaan, worden de kanalen toegevoegd die vloeistof van de huid wegvoeren en wordt dezelfde meting verhoogd tot 100 mm en hoger. Dat is een garenkeuzebeslissing die wordt genomen voordat de bestelling wordt geplaatst, en geen afwerkingsbeslissing die achteraf wordt genomen.
Luchtdoorlatendheid is de andere helft van comfort. Zomergebreide sportkleding streeft normaal gesproken naar 150 tot 400 mm/s volgens ISO 9237; onder die band voelt het kledingstuk klam aan tijdens het sporten, hoe goed het garen ook absorbeert.
Lustre hoort thuis in hetzelfde gesprek. Heldere garens reflecteren meer zichtbaar licht en lezen koeler en technischer, terwijl halfdoffe garens het licht verspreiden en onregelmatigheden in de steken maskeren. Reflecterende, laagabsorberende tinten zoals zilvergrijs worden om dezelfde reden vaak gekozen voor trainingsbanen bij warm weer.
Full-color zilver-serie polyester DTY-garen ZE0006-ZE0668 121 Halfmat, zilverglans getextureerd polyestergaren met full-colour maatwerk voor technische sportkleding, stoffering, auto-interieur en gebreide accessoires. Bekijk Product → Kleurconsistentie en kleurvastheid voor sportkleding
Sportkleding DTY moet worden gespecificeerd op klasse 4 of beter voor kleurechtheid bij wassen volgens ISO 105-C06 en klasse 4 of beter voor transpiratie volgens ISO 105-E04, waarbij verzadigde tinten zoals koningsblauw en felroze het moeilijkst vast te houden zijn.
Schaduwgoedkeuring wordt normaal gesproken uitgevoerd bij een kleurverschil van 1,0 of minder ten opzichte van een goedgekeurde master onder D65-verlichting, aangescherpt tot 0,8 of minder voor bleke tinten. Het strakkere beeld ontstaat omdat het menselijk oog kleine verschuivingen op lichte gronden veel gemakkelijker oplost dan op donkere gronden.
De consistentie van het verven begint bij het garen. Twee pakketten uit dezelfde partij die verschillen in oliegehalte zullen met verschillende snelheden verven, en het verschil verschijnt opnieuw als inslagstaven of spiraalvormige schaduwen in het voltooide kledingstuk. Daarom is een kleurenkaart van een leverancier eerder een werkdocument dan een marketingblad. Hengke Textile Technology Co., Ltd. onderhoudt een kleurenkaartindex van tien pagina's over beige, blauw, bruin-curry, grijs, groen, oranje-geel, roze, paars en rood, wat het praktische startpunt is voor het matchen van een sportkledingtint.
Diep verzadigde blues zijn de klassieke probleemtinten. Een konings- of marineblauw van 150D/144F moet zijn diepte behouden tijdens vijf wasbeurten thuis bij 40 C zonder te vergrijzen of uit te bloeden in een witte manchet.
Milieuvriendelijk polyester DTY-garen uit de blauwe serie ZB0118 350 OEKO-TEX gecertificeerd diepblauw pigment DTY-garen met hoge elasticiteit voor technische werkkleding, tuinmeubilair, auto-interieur en sportkleding. Bekijk Product → De pre-bulkchecklist voordat een DTY-bestelling wordt bevestigd
Vijf controles bepalen of een DTY-partij sportkleding veilig in bulk kan worden verzonden: variatie in denier van spoel tot spoel, vermengingsaantal, gekookte en geverfde krimp, oliegehalte en kleur tegen de goedgekeurde standaard.
- Meet het denier- en filamentaantal over ten minste twintig spoeltjes, niet uit één enkele verpakking. Variatie binnen de partij is belangrijker dan het gemiddelde, omdat ongelijke pakketten tot ongelijkmatige stof samensmelten.
- Tel op minimaal vijf verpakkingen vermengde nips per meter. Onder de 60 nips/m op een 28-gauge machine is een afkeuring, en 80 tot 120 nips/m is de comfortabele werkband voor fijn breien.
- Test de krimp in kokend water tot ISO 2505 op de geleverde partij, brei vervolgens een buis van 30 cm, verf deze en meet opnieuw. Het tweede getal is het getal dat de afmetingen van het voltooide kledingstuk voorspelt.
- Controleer het oliegehalte van de afwerking door middel van oplosmiddelextractie. Houd de hoeveelheid tussen 0,3% en 0,8%, met 0,4% tot 0,6% als doel voor rondbreien.
- Beoordeel de schaduw onder D65-verlichting aan de hand van de goedgekeurde norm en noteer het gemeten kleurverschil in plaats van een mondeling oordeel. Bewaar het staal voor de volgende bestelling.
Schaduwverificatie is de controle die het vaakst wordt gecomprimeerd onder planningsdruk, en het is de duurste om over te slaan. Bleke tinten laten de minste ruimte: in een gevouwen paneel is al een kleurverschil van 0,6 zichtbaar, terwijl diezelfde verschuiving op houtskool geheel verdwijnt.
Lichtgewicht zacht polyester DTY-garen ZR0161-ZR0313 758 voor sportkleding Lichtgewicht katoenachtig DTY-garen in 75D/72F en 150D/144F zorgt voor vochtregulatie voor sportkleding, binnenkleding, badkleding en kousen. Bekijk Product → Vragen die kopers stellen voordat zij sportkleding DTY specificeren
Welke polyester DTY-denier past het beste bij sportkleding?
Twee maten dragen het grootste deel van het volume: 75D/72F voor truien en basislagen tussen 110 en 140 g/m2, en 150D/144F voor leggings en compressiestijlen tussen 170 en 220 g/m2. Beide zitten op 1,04 denier per filament, de fijnheid die de zachte sportkleding vereist.
Welke sterkte moet polyester DTY hebben voor sportkleding?
Specificeer 3,2 tot 4,2 cN/dtex volgens ISO 2062 met 18% tot 30% rek bij breuk. Onder 3,0 cN/dtex neemt het risico op het uittrekken van de naaldlijn en de naad bij dunne single jersey sterk toe, terwijl hoge sterktegraden boven 4,5 cN/dtex normaal gesproken gereserveerd zijn voor industriële toepassingen en webbing-toepassingen in plaats van voor kleding.
Hoeveel krimp bij kokend water is acceptabel?
Tussen 3% en 8%, gemeten volgens ISO 2505. Onder de 3% voelt het breisel vlak en licht aan; boven de 10% trekken de lussen samen tijdens het verven en beweegt het uiteindelijke gewicht buiten de tolerantie van 5%, wat voldoende is om niet te voldoen aan de goedgekeurde gsm-specificatie.
Voert polyester DTY zelf vocht af?
Nee. Polyester neemt slechts ongeveer 0,4% vocht op bij een relatieve vochtigheid van 65%, dus het vocht wordt afgevoerd via capillaire kanalen die worden gecreëerd door de dwarsdoorsnede van het filament en de gebreide structuur. Een ronde doorsnede zorgt voor ongeveer 40 tot 60 mm capillaire stijging in 30 minuten, terwijl drielobbige of kruisvormige filamenten onder dezelfde omstandigheden 100 mm en meer bereiken.

-2.png)
-2.png)
-3.png)